İran Seçimleri İçin Cyberwar Rehberi

Posted on 18 June 2009. Filed under: Uncategorized |

English; Português
İran Seçimleri İçin Cyberwar Rehberi

Yishay diyor ki: “Cehenneme giden yol en iyi niyetlerle(benimki de dahil) döşenmiş. İran hükümetine değil protestoculara nasıl yardım edebileceğini öğrenin”

Bu rehberin amacı Twitter üzerinden İran seçim protestolarına yapıcı katkıda bulunmanızı sağlamaktır

1. Twitter üzerinden proxy IP’lerini duyurmayın, ve özellikle de #iranelection hashtag(etiket)’ini kullanmayın. Güvenlik kuvvetleri bu hashtag’i izlemekte, ve bir proxy IP adresi buldukları anda o adresi İran’da engelleyecekler. İranlı blog yazarları için yeni proxyler yaratıyorsanız @stopAhmadi veya @iran09’a doğrudan mesaj atın, oradan proxleriniz ihtiyatlı bir şekilde İran’daki blog yazarlarına ulaştırılacak

2. Hashtag’ler (etiketler), İran’li blog yazarları tarafından kullanılan geçerli iki hashtag #iranelection ve #gr88’dir, diğer hashtag’lerin etkisiz olabileceği düşünülüyor.

3. Saçmalıktan sakının! Güvenlik kuvvetleri İranlı protestocular olarak twitter hesapları yaratıp kasten yanlış haberler vermeye başladılar. Lütfen her şeyi düşüncesizce tekrarlamayın, Bir yazıyı tekrar aktaracaksanız (“retweet” yapacaksanız) öncesinde bilginin doğruluğunu güvenilir kaynaklarla kontrol edin. Uygun kaynakları bulmak ve takip etmek çok zor değil.

4. Blog yazarlarını korumaya yardım edin: Twitter ayarlarınızı yer: Tahran ve time zone (zaman dilimi): GMT +3.30 olacak şekilde değiştirin. Güvenlik kuvvetleri blog yazarlarını yer ve zaman dilimini arayarak bulmaya çalışıyor. Hepimiz “İranlı” olursak onları bulmaları zorlaşacaktır.

5. Kimseyi açığa vurmayın! Sahici bir kaynak bulursanız, o kişinin isim veya yerini lütfen başka bir web sitesinde açıklamayın. Bu blog yazarları HAKİKİ tehlike altında. Kendi şebekenizde ihtiyatlı bir şekilde bilgiyi yayın, fakat güvenlik kuvvetlerine yol göstermeyin. Ve lütfen unutmayın ki insanlar orada hayatlarını kaybediyor.

Advertisements

Make a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...